Pracowałeś w 2018 roku Niemczech i masz obowiązek rozliczenia? Mamy dobrą wiadomość. Finanzamt wydłużył o dwa miesiące termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2018r. Będą też wyższe zwroty ponieważ podniesiono kwotę wolną od podatku.

Gold photo created by bedneyimages – www.freepik.com
W roku 2019 obowiązuje nowy, wydłużony termin do złożenia deklaracji podatkowej – 31 lipca (dotyczy tylko i wyłącznie zeznań podatkowych za rok 2018). Termin ten obowiązuje wszystkie osoby, które posiadają obowiązek rozliczenia się (osoby z 3 i 6 klasą podatkową, osoby pobierające niemiecką rentę, Gewerbe i inne) przed Finanzamtem.
Wszyscy Polacy nie posiadający obowiązku do rozliczenia nadal mogą składać deklaracje za 4 lata wstecz (począwszy od 2015 roku). Jednocześnie rząd niemiecki podniósł kwotę wolną od podatku o 180 euro w stosunku do roku ubiegłego i w 2018 wynosi ona 9000 euro. Tym samym osoby, które nie przekroczyły tego progu będą miały do zwrotu cały podatek opłacony przez pracodawcę.
Oczywiście wielki wpływ na rozliczenie będzie mieć czy podatnik posiada nieograniczony obowiązek podatkowy. Aby uzyskać taki status należy przepracować przynajmniej 183 dni w danym roku na terenie Niemiec lub być tam zameldowanym. Nieograniczony obowiązek podatkowy pozwala naliczać dodatkowe ulgi, a także uprawnia do rozliczenia wspólnego. Tym samym warto pamiętać, iż pracując w Niemczech nawet przez dosyć krótki okres czasu, meldunek jest jednym z kroków, które w przyszłości ułatwiają rozliczenie się z Finanzamtem.
Należy również pamiętać, iż przy składaniu zeznania podatkowego jesteśmy zobowiązani do przedstawienia naszych dochodów z innych części świata (jeśli pracowaliśmy poza granicami Niemiec), a także poinformowania Finanzamtu o dochodach na terenie Polski. Do tego niezbędny będzie formularz UE/EOG, wydawany przez polski urząd skarbowy (koszt 17 zł za każdy rok podatkowy). Dokument ten można uzyskać dopiero po sporządzeniu i złożeniu zeznania podatkowego (informującego o zarobkach w Polsce i za granicą) w polskim urzędzie skarbowym.
Do rozliczenia niezbędny będzie również dokument Lohnsteuerbescheinigung pozyskany od pracodawcy, lub miesięczne odcinki z wypłaty (Abrechnung).
W celu naliczenia ulg niezbędne będą dodatkowe dokumenty takie jak:
- kopie biletów autobusowych/kolejowych, paragony za paliwo, kopia dowodu rejestracyjnego samochodu, którym podróżował Pan z Niemiec do Polski,
- kopię umowy najmu mieszkania lub akt własności mieszkania w Polsce (tłumaczenie przysięgłe na język niemiecki),
- kopię umowy najmu mieszkania w Niemczech lub oświadczenie właściciela mieszkania, że przyczyniono się do utrzymywania miejsca zamieszkania.