Odzyskaj podatek z UK po powrocie do Polski

Obawiasz się Brexitu? Zastanawiasz się nad powrotem z Wielkiej Brytanii do Polski? Czy Wiesz, że możesz wystąpić o zwrot podatku za pracę (employee) w UK po powrocie do Polski?

Odzyskaj podatek po powrocie z UK

Coraz więcej Polaków mieszkających i pracujących w UK wraca do kraju. Badania pokazują, że liczba Polaków wracających do Polski jest większa od liczby Polaków wyjeżdżających do pracy na Wyspach. Ten trend nasila się od 2017 roku, kiedy do naszych rodaków dotarła świadomość konsekwencji Brexitu. Powodem takiego stanu rzeczy może być niepewność co do losu naszych rodaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie oraz wzrost nastrojów antyimigranckich na Wyspach.

Bez względu na przyczyny skłaniające do powrotu do Polski, osoby pracujące na Wyspach mogą po powrocie ubiegać się zwrot podatku z tytułu dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii.

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii w przeciwieństwie do większości krajów na świecie nie trwa od stycznia do grudnia. Na wyspach początek przypada na 6 kwietnia danego roku do 5 kwietnia roku następnego (np. 06.04.2019 – 05.04.2020). Każdy kto legalnie pracował na Wyspach i miał odprowadzany podatek dochodowy może rozliczać się z brytyjskim HM Revenue & Customs.

Rozliczenie przeprowadza się na podstawie informacji zawartych w dokumentach otrzymanych od pracodawców. Mogą to być: P45 (wystawiany na koniec pracy u każdego pracodawcy), P60 (wystawiany na koniec roku podatkowego, jest to podsumowanie wszystkich dochodów) lub payslipy (odcinki wystawiane tygodniowo lub miesięcznie przez konkretnego pracodawcę). Istnieje też możliwość rozliczenia się w przypadku braku tych dokumentów. W takim wypadku niezbędne nam będą takie informacje jak: przepracowany okres w danej firmie, nazwa i adres pracodawcy i numer NIN (National Insurance Number – numer ubezpieczenia społecznego) – jeśli był przyznawany.

Na dzień dzisiejszy ostatnim rokiem podatkowym, za który można się rozliczać jest rok 2014/15. Zeznania za ten okres można składać do HMRC najpóźniej do 5 kwietnia 2019r. W Wielkiej Brytanii obowiązek rozliczenia dotyczy przede wszystkim osób samozatrudnionych (nawet w przypadku gdy działalność nie przynosiła żadnych dochodów). Osoby, które nie mają obowiązku rozliczenia mogą składać zeznania do 5 lat wstecz. Średni czas oczekiwania na zwrot środków wynosi około 3-4 miesięcy. Dokładny czas oczekiwania uzależniony jest od urzędu brytyjskiego i od załączonej dokumentacji.

W przypadku pracy sezonowej, gdy kwota wolna od podatku nie została przekroczona, a pracodawcy odprowadzali składki na podatek dochodowy, urząd brytyjski zwraca całość nadpłaconej kwoty (na dokumentach od pracodawców jest to rubryka tax deducted/total tax to date). Kwoty wolne od podatku w poszczególnych latach prezentują się następująco:

2014/15 – £ 10.000,

2015/16 – £ 10.600,

2016/17 – £ 11.000,

2017/18 – £ 11.500,

2018/19 – £ 11.850.

Kwota zwrotu podatku z UK jaką można odzyskać zależy od wysokości uzyskanego dochodu jak i nadpłaconego podatku. Niemniej jednak zawsze jest to taka suma pieniędzy, która zawsze przyda się do zreperowania domowego budżetu. Warto się o nią postarać.

Jeśli pracowałeś w Wielkiej Brytanii i chciałbyś uzyskać zwrot środków, zachęcamy do wypełnienia naszego formularza zgłoszeniowego! Dzięki temu otrzymasz 15%  rabat na rozliczenie podatku z UK.

  Tags: , , , ,
  e-zwrotpodatku
  +48 507 333 209
  Polityka prywatności
  Partnerzy

  Wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona i marka e-zwrotpodatku.pl są własnością Biura Doradczego Poltax z siedzibą w Warszawie (01-434), ul. Obozowa 82a/17
  Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści umieszczonych na każdym ekranie serwisu e-zwrotpodatku.pl w całości lub w części bez uprzedniej pisemnej zgody Biura "Poltax" zabronione

  Copyright: 2017-2023