Na początku roku wielu z nas zadaje sobie pytania czy formułuje postanowienia noworoczne. Jednym z takich pytań jest „Czy warto jeszcze wyjeżdżać do Holandii?”

Background photo created by montypeter – www.freepik.com
Według nas zdecydowanie tak. Po pierwsze dobre położenie geograficzne sprawia, że można szybko i za nieduże pieniądze dojechać do Holandii samochodem czy dolecieć samolotem. Po drugie holenderskie społeczeństwo jest bardzo pozytywnie nastawione do obcokrajowców, w szczególności do Polaków, którzy są cenionymi pracownikami.
Jeżeli Brexit stanie się faktem, to właśnie Holandia może stać się nowym kierunkiem dla Polaków, którzy nie będą mogli uzyskać pozwolenia na pracę albo jego uzyskanie będzie mocno utrudnione.
W porównaniu do innych popularnych krajów Europy Zachodniej takich jak Niemcy, Belgia czy Irlandia stosunek kosztów życia do zarobionych pieniędzy w Holandii prezentuje się korzystnie. Mówiąc krótko w Holandii odłożymy więcej niż w innych krajach. Holandia ma także mocno rozwinięte prawa pracownicze. Spora część Holendrów oraz większość emigrantów pracuje poprzez agencje pośrednictwa pracy, które zobligowane są do pilnowania by warunki mieszkaniowe, wypłaty czy bezpieczeństwo pracy były na odpowiednim poziomie.
Dodatkowo od 2019 roku Belastingdienst zaczyna upraszczać system podatkowy. Na przełomie 3 najbliższych lat Belastingdients, postanowił wprowadzić małą rewolucję w systemie podatkowym. Na przestrzeni lat 2019, 2020 i 2021 obowiązujące progi podatkowe będą ulegać znacznym modyfikacjom. Co to wszystko oznacza w praktyce? Dzięki ciągłemu obniżaniu oprocentowania dochodów i stałemu podwyższaniu kwoty dochodu w odpowiednich progach, coraz więcej pieniędzy będzie zostawać w rękach podatników.
Po zakończeniu pracy w Holandii warto składać wniosek o zwrot podatku, którego wysokość może sięgać nawet 2 tysięcy euro. Dodatkowo można starać się o zasiłek rodzinny – Kinderbijslag: od 808 do 1152 euro – rocznie za 1 dziecko. Kolejne dzieci oznaczają dodatkowe sumy. Zasiłek ten może być zwiększony dodatkowo o 1000-2500 euro z Kindgebondenbudget rocznie! Jednocześnie można też wystąpić o zwrot składek na ubezpieczenie – Zorgtoeslag: 1128 Euro rocznie. A jeżeli klient będzie rozliczany z partnerem fiskalnym ostateczna kwota może sięgnąć do 2112 euro rocznie!